Kada sam krenula istraživati različite metode i tehnike planiranja, što spada u profesionalni razvoj, educirala se na različite načine, pronašla sam zaista korisne načine planiranja, ali oni nisu bili dovoljni, kao da je nešto falilo.
Onda sam zapravo sa spajanjem ta dva područja, pronašla način da postižem maksimum i na profesionalnom i na osobnom razvoju i da se osjećam ispunjeno, zadovoljno i produktivno. Iako ne vjerujem da samo jedna navika ili jedna metoda ili vještina mogu preusmjeriti naš život u željenom smjeru, vještina planiranja svakako spada u taj set osnovnih vještina koje su nam potrebne da bismo počeli živjeti onako kako želimo.
Metoda koju sam samostalno razvila, meni pomogla da ova godina bude najuspješnija dosada za mene i osobno i profesionalno, a tako i za moje klijentice koje su također počele primjenjivati iste te načine planiranja, odlučila sam u ovoj epizodi s tobom podijeliti neke osnovne postavke koje su važne da bi i tebi i iduća godina mogla biti također najuspješnija do sada.
Zašto je kraj 11. mjeseca tekuće godine idealan trenutak za postavljanje temelja produktivnosti i dosljednosti u sljedećoj godini?
Iako ti se možda čini da u ovom periodu godine imaš pregršt obveza koje te čekaju još za ovu godinu, da nema šanse da sve stigneš i da ti je već sada premalo vremena i da nema šanse da uguraš još nešto, kao što je postavljanje bilo kakvih temelja za produktivnost i dosljednost u sljedećoj godini.
Sada je idealan trenutak. Zašto? Zato što, ako malo pogledamo u natrag, uvijek je adekvatna priprema upravo to što nam je potrebno da bismo postigli ono što želimo.
Ako se vratiš u svoje djetinjstvo, onda ćeš se sjetiti da si se za osnovnu školu pripremala u vrtiću.
Zatim si za odabir srednje škole koju želiš upisati morala već u osnovnoj početi razmišljati o svojim ocjenama i o tome kako se najbolje pripremiti za upis željene srednje škole. Onda si u srednjoj školi morala paziti na ocijene i sve ostale obveze, poput mature, kako bi mogla upisati izabrani fakultet.
Da nisi krenula na vrijeme sa tim pripremama, prije nego što je to počelo, ti ne bi mogla birati, nego bi morala upisati ono što ti je ostalo.
A poanta svega onoga što učim ovdje kroz svoj rad je da:
ne donosimo odluke na temelju onoga što nam je ostalo, nego na temelju onoga što želimo.
Planiranje nam omogućuje da biramo što želimo u životu, privatno i poslovno od svega što se nudi, a ne od onih ostataka koji su ostali jer smo mi prekasno počeli birati.
Tehnika planiranja sljedeće godine na temelju analize tekuće godine
Ako kreneš sa planiranjem godine kada godina već krene, onda kasniš. Zašto?
Zato što će godina donijeti niz novih svakodnevnih obveza i aktivnosti. I ako ne uplaniraš unapred različite stvari koje želiš postići i način na koji to želiš napraviti, tebe će ta svakodnevica uvući u centrifugu kao i svake godine do sad.
Toliko ćeš se morati baviti svakodnevnim obvezama, svakodnevnim aktivnostima, različitim zadacima koji trebaju biti sada napravljeni da nećeš imati vremena da iz krovne perspektive sagledaš cijelu godinu sebe gdje jesi i sebe gdje želiš stići i definiraš put kojim ćeš doći do toga gdje želiš.
Svakako će, planirala ti ili ne planirala, svakodnevica i u novoj godini donositi jako puno neplaniranih i spontanih novosti i obveza koje nećeš moći unaprijed planirati i to nije potrebno izbjeći, ali ono što će biti drugačije ukoliko na vrijeme kreneš sa planiranjem svog života, jer mi ne planiramo raspored nego život. Ono što će biti drugačije je to što ćeš ti znati kako na tjednom ili dnevnom nivou raditi niz malih aktivnosti koje će te onda dugoročno dovesti upravo tamo gdje želiš doći.
Poanta planiranja nije da mi budemo rob vlastitog rasporeda, već upravo da nam ono omogući fleksibilnost i spontanost na svakodnevnoj razini, jer ako ne planiramo da će se život događati a to znači da će različite situacije se događati potpuno neplanski, onda sebe dovodimo do frustracije, a to nas dovodi do zaključka da je kvalitetno i pravilno planiranje ono koje ostavlja i prostor za neplanirane situacije.
Što i kako možemo napraviti da bi sljedeća godina za nas bila najuspješnija do sada
Prvi korak uopće nije baviti se sljedećom nego prvo napraviti kvalitetnu analizu tekuće godine.
Godina u kojoj smo trenutno u sebi nosi jako puno lekcija koje nama mogu biti korisne, ali ako ne zastanemo i ne napravimo samorefleksiju kako bismo potražili i pronašli te lekcije, mi ćemo zatvaranjem godine zatvoriti i pristup tim lekcijama i tako ćemo propustiti priliku da naučimo jako puno o sebi i svojim obrascima ponašanja.
Kada kažemo obrascima ponašanja to možemo zamisliti kao da su ti obrazci nekakvo vozilo. I u tom vozilu imamo dvije mogućnosti. S jedne strane možemo se pozabaviti pitanjem: ”Ajde da vidim kako ovo vozilo funkcionira, po kojim principima i pravilima se ono kreće, ajde da se upoznam sa njime, pa da vidim kako mogu sjesti za taj upravljač i usmjeriti vozilo tamo gdje ja želim stići.”
Druga mogućnost je da nastavimo voziti se udobno smješteni u to sjedalo, ne znajući ni kako se to vozilo kreće ni kuda nas ono vozi. Upravo o tome pričamo kada razgovaramo o neosviještenim obrascima ponašanja.
Ti si u ovoj godini napravila jako puno stvari automatski i neosvješteno.
A kada se ponašamo iz automatskih reakcija, a ne osvještenih, onda je izbor naših ponašanja sužen. Od niza mogućih odgovora na neke vanjske okolnosti, ti si sebi suzila izbor na svega 2 ili 3, na one obrasce koje si davno nekada stekla i naučila i sada se ponašaš isto iako su te okolnosti drugačije.
Druga vrlo vrijedna stvar koja se krije u tvojoj riznici tekuće godine jesu tvoje ponavljajuće lekcije.
Sigurna sam da si puno puta ili izgovorila ili čula rečenicu: ”Zašto se meni ovo stalno događa?”
Što god da je, bilo da je nešto banalo ili nekakve ozbiljne situacije, kao što je primjerice nezgode u automobilu na vrlo sličan način. Situacije koje nam se opetovano ponavljaju i događaju nisu slučajne. Nije slučajno da tri puta za redom zakasniš na svoju psihoterapijsku seansu. To je vrlo simptomatično i ako tvoj terapeut vodi računa o tome onda će vjerojatno postaviti si pitanje: ”Što mi ovo kašnjenje govori?”
Pa će provjeriti s tobom da li imaš neku teškoću oko suočavanja sa nekim uvidom. Da li možda osjećaš da je došao kraj vaših susreta, a ne znaš kako mu to reći. Da li imaš osjećaj da se otvorila neka tema koja ti je zahtjevna ili o kojoj još nisi spremna pričati. Nije slučajno ako se nešto opetovano događa.
Isto tako može biti primjer i sa ponavljujućim obrazima partnerskog odnosa.
Svaka situacija koja nam se više puta vraća u život dolazi sa nekim razlogom. Tu imamo dvije mogućnosti.
Prva je da potpuno nezainteresirano ponavljamo te situacije, uopće ne zastanemo i ne pitamo se zašto se one ponavljaju, kakve to veze ima s nama, što nam možda donose, koju lekciju u sebi nose. Već jednostavno svaki put kad se dogode suočimo se sa njima, prođemo ih na vrlo sličan ili identičan način i nastavimo dalje.
Druga je mogućnost da malo dublje napravimo analizu tih situacije i vidimo:
- što im je jednako,
- što im je različito
- kakve situacije imaju veze sa nama.
- Koji potencijal rasta i učenja za nas se krije u tim situacijama.
Ukoliko ovo analizu tekuće godine napravimo na adekvatan način, mi ćemo dobiti izrazito velik broj odgovora na razna pitanja koja su nam važna za kreiranje nadolazeće godine. Dobit ćemo odgovor na pitanje:
- zašto do sada nisam bila dosljedna?
- U kojim situacijama jesam a u kojima nisam bila dosljedna?
- Što me trigeriralo da krenem u nešto, a što me trigeriralo da stanem?
- Dakle, što je moju motivaciju hranilo a što gušilo?
- Što je crpilo moju energiju a što ju je punilo?
- U kakvim situacijama jesam bila produktivna i efikasna a u kakvima ne
- kakve su okolnosti tih situacija bile?
Već iz ovih odgovora će nam se iskristalizirati što je potrebno promijeniti u idućoj godini.
Što je to sa čime trebamo stati, čega se riješiti, a što novo naučiti ili uvesti u svoj život?
Kada u potpunosti obradimo tekuću godinu, tek onda dolazimo do kreiranja odnosno planiranja iduće. Najvažnije, ujedno i najteže pitanje prilikom osmišljavanja nadolazeće godine je: što želiš?
”Što želiš” je pitanje koje često čujemo, pa smo malo zaboravili njegovu veličinu i važnost.
S druge strane je toliko važno i veliko i moćno, da nas istovremeno i frustrira.
Zašto je pitanje “što želiš’” frustrirajuće
Sada ću podijeliti zašto je meni to pitanje kada sam se tek susrela sa planiranjem bilo toliko frustirajuće. Kada sam prvi puta pokušala raditi vision board, planirati svoju godinu i sve ostalo prije nekoliko godina, meni je to stvaralo golemu frustraciju jer mi je konstantno u glavi odzvanjala rečenica ”ne znam, ne znam što želim, ne znam uopće šta je sve moguće, ne znam što je moguće za mene, ne znam šta sve postoji, ne znam odakle da krenem, nemam pojma kako.”
Jako puno ”ne- ova”- ne znam ovo, ne mogu ono ne znam kako, ne znam što, ne znam sebe. I tako sam došla do odgovora da je prvi korak prilikom kreiranja vlastite godine, koja će biti proživljena na način na koji se nama sviđa, upoznavanje sebe i upoznavanje mogućnosti.
Ako ja ne poznajem sebe onda ne mogu otkriti što je to što želim i što je meni važno. S druge strane, ako poznajem sebe ali ne poznajem mogućnosti, ja ponovno neću ostvariti velike ciljeve ili neću ostvariti ono što je za mene moguće jer ne znam što sve postoji.
To je kao da dođem u neki restoran, konobar mi ne pruži meni i pita me što želite jesti. Ako ja ne znam jesam li došla u suši bar, u mesni, veganski ili riblji restoran. kako da znam što da naručim. Isto vrijedi bili u restoranu, kreirali godinu.
Da idemo po obrascu poznatog, a to znači naručit ću ono što mi je poznato, dakle naručit ću salatu s piletinom ili bečki, to je nešto što mi je poznato, što znam, što sam puno puta jela i ajde idemo na sigurno.
Ali kada igramo na sigurno, mi nikada nećemo otkriti nove stvari. Ako stalno naručujem salatu s piletinom, ja nikada neću probati neka nova jela, otkriti nove specijalitete i upoznati nove okuse koji mi se sviđaju i više od te salate s piletinom i uopće neću dati sebi priliku da probam i odlučim da li je zaista salata s piletinom moje najdraže jelo, ili je nešto što tek čeka da bude otkriveno.
Kada pričamo o otkrivanju toga što je sve moguće i što sve postoji, vrlo često se događa situacija koju mi znamo, vidimo što sve u svijetu postoji, vidimo različite super stvari, zemlje koje želimo posjetiti, iskustva koja želimo iskusiti, kulture koje želimo posjetiti.
Različite stvari koje su nam poznate, ali uvjerenje nam govori: ”To nije moguće za tebe.” Dakle, kada pričam o otkrivanju mogućnosti zapravo govorim o otkrivanju i promjeni uvjerenja što je za tebe moguće i dostižno.
A kada pričam o upoznavanju sebe, onda mislim na to da razložiš i otkriješ:
- što je to što si ti navikla da jesi zato što su ti drugi govorili da si to ti,
- što si zaista ti.
- što si navikla biti,
- tko danas želiš i biraš biti.
Jer ako si nikad ne postavim pitanje tko želim biti sutra ili tko sam ja danas, onda ću konstantno ponavljati prošlu verziju sebe i ispunjavati ciljeve koje je prošla verzija mene htjela.
Umjesto toga, ja si želim dati pravo i da se predomislim i da od nekih ciljeva odustanem i da velik broj novih ciljeva poželim. I tu vrlo često spomenem svoje polaznice programa SamopouzdaniJa, zato što su one savršeni primjer. Zašto mnoge od njih promjene različite aspekte svog života iako se u tom programu najviše bavimo odnosom sa sobom, odnosno slikom o sebi i redefiniranjem sebe.
Zato što jednom kada žena ili muškarac redefiniraju sebe, oni time redefiniraju i svoje:
- želje i ciljeve
- poslovne ambicije i odnose,
- partnerske odnose,
- osobne granice.
Apsolutno svaki aspekt života, jer upravo svaki od njih ima veze sa time tko smo mi i tko želimo biti. I tada se promjena događa kao vrlo logična posljedica redefiniranja sebe i onoga što želimo.
Ako sam promjenila način na koj doživljavam sebe i ako sam promjenila uvjerenja koja su mi stajala na putu da to stvaram, onda ne postoji više ni jedna prepreka da zaista pročnem živjeti tu promjenjenu verziju sebe koja želim biti.
Ova tri pravila će ti pomoći prilikom kreiranja tvoje najbolje godine.
- ”Poanta nije u dodavanju ili izbacivanju već u preslagivanju”
Kad god pričamo o planiranju, onda su najčešći razlozi koje mi klijentice navode kao razlog zašto ne mogu početi planirati prvo nemogućnost izbacivanja ili ubacivanja novih aktivnosti ili navika. I to uglavnom glasi ovako: ”Sara, ja stvarno nemam vremena da pored svih objeza koje imam ubacujem još i obvezu planiranja.” Ili: ”Koliko god ja vjerujem da su te tvoje metode planiranja korisne, ja nemam što izbaciti iz svoje svakodnevice, sve što radim je obvezno i ne mogu to delegirati. Ne može to raditi nitko drugi umjesto mene. I iz tog razloga zaista ne vidim gdje bih pronašla dodatnih nekoliko raditi za sebe kao što mi ti kažeš da je moguće da imam.”
Poanta nije da dodaš sebi jednu novu obvezu koja bi bila navika planiranja, ni da izbaciš bilo što iz svog dana. Da prestaneš trenirati, prestaneš spavati, prestaneš raditi to što radiš, provoditi vrijeme sa djecom, sa obitelji i što god. Tajna u preslagivanju. A to znači da ako promijenimo redosljed određenih stvari koje radiš, ako promijenimo i uparimo neke aktivnosti na način da budeš produktivnija i brža, onda na taj način možemo doslovno proizvesti višak tvog vremena u danu.
- ”Veliki cilj osigurava dosljednost.”
Kada sam postavljala ciljeve za 2022. godinu, odlučila da želim jako puno putovati i to na dulje prekooceanske destinacije i da želim da moje poslovanje postigne najveće ciljeve do sada. U ovoj godini sam putovala najviše ikada do sada, a moji poslovni ciljevi su već premašeni iako godina nije gotova.
Sad iako je više toga doprinjelo, glavna tajna moje produktivnosti je upravo način na koji slažem svoje obveze. Deveti mjesec je za mene bio mjesec posvećen poslu, gdje sam kreirala novi program, bila jako posvećena upoznavanju novih klijentica, pružanju podrške njima u savladavanju novog sadržaja, kreiranju sadržaja i različite druge poslovne aktivnosti.
Nakon toga sam dva tjedna odputovala sa partnerom na Thailand. Nakon što sam se vratila potpuno napunjenih energija, ja sada imam dva mjeseca u kojima sam ponovno, apsolutno produktivna i fokusirana na akcije koje radim, zato što me za dva mjeseca ponovno čeka putovanje u Dominikansku Republiku i Portoriko, gdje idem na edukaciju kod moje business mentorice Rachel Rogers. To smo povezali i sa putovanjem, odnosno uživanjem.
Ako znam da sam se tek vratila sa odmora i da me za dva mjeseca čeka novo, lijepo putovanje, onda mi zaista nije teško sada biti potpuno i apsolutno posvećena svom poslu i onome što radim. To nikako ne znači da ja sada u ova dva mjeseca radim pretjerano i prekomjerno jer poanta nikada nije u pretjerivanju već u balansu i upravo mi balans omogućava produktivnost na duge staze, tako da ja u ovom periodu redovito spavam, vježbam, družim se, učim, idem na novu edukaciju za psihoterapeuta iz gešstalta, idem na osobnu psihoterapiju.
Stižem i niz druge stvari pored tog posla, ali onda kada radim, radim 100% fokusirano. I zato sam napisala onaj citat: ”Kada radiš, radi 100% kada odmaraš, odmaraj 100%.”
- ”Nagrada osigurava produktivan rad.”
Ako se malo zagledamo u riječ ”nagrada”, onda ćemo vidjeti da u riječi ”nagrada” stoji i riječ ”rad.” Ovdje bih podijelila primjer jedne svoje klijentice s kojom sam nedavno razgovarala i koja mi se upravo žalila na problem dosljednosti i manjka produktivnosti i to je opisala na način da koliko god ona voli to što radi i koliko god ju to zanima, nikako da posvećeno sjedne i fokusirano napravi to što treba, već stalno ustaje, radi nešto drugo, skače sa zadatka na zadatak.
Ono do čega smo kroz razgovor došli je da ona nakon što napravi ono što za taj dan treba što se tiče posla, prelazi na kućanske poslove. Dakle s jednog posla na drugi.
I onda sam joj to dočarala na primjeru učenice, budući da svi mi imamo to iskustvo iz školskih klupa, pa nam je to blisko i lako razumljivo. Pitala sam je da li može zamisliti koliko bi bila motivirana kao dijete za učenje kada bi joj netko rekao: ”ajde sada to je sve lijepo, što trebaš nauči, pa ćeš onda ići očistiti svoju sobu.” I naravno da se u nasmejala i shvatila što ona sebi u odrasloj dobi radi.
Umjesto da između dvije obveze koje treba napraviti nagradi sebe za ono što je napravila, ona niže jednu obvezu za drugom i tako sebe demotivira.
Sad čujem da će netko pomisliti: ”Sara, nemam vremena za tu nagradu između zato što jednostavno dan je prekratak da bih ja sebe nagrađivala nakon svega što napravim.”
Ako se malo vratiš na primjer klijentice o kojoj sam ti upravo pričala, onda ćeš vidjeti da ona ima i pregršt vremena. Zašto? Pa zato što toliko skače sa zadatka na zadatak, toliko nefokusirano i neposvećeno radi to što bi trebala raditi, da ona na kraju dana postigne puno manje nego ja.
Njen problem nije manjak vremena, nego manjak produktivnosti, jer kada bi ona to vrijeme koje ima iskoristila na drugačiji način njoj bi ostalo dovoljno vremena da se nagradi jer bi ono što radi napravila brže.
Ovo je samo jedan u nizu primjera kako nam preslagivanje obveza i nagrađivanje može pomoći u tome da budemo dosljedni i produktivni jednom kada slijedimo plan kojeg smo na početku godine postavili.
Ako se pitaš: ”Dobro sve mi je ovo jasno, sve sam ovo poslušala ali:
- kako da napravim analizu godine,
- kako da otkrijem svoje obrasce ponašanja,
- kako da pronađem lekcije iz ove godine koje ću unijeti u iduću,
- kako da na temelju ove godine shvatim što trebam drugačije u nadolazećoj,
- kako da saznam što želim kad nisam sigurna da li su ovo o čemu razmišljam moje želje
- koja me uvjerenja u tome koče a koja podržavaju?”
Onda te pozivam da nam se pridružiš u programu ”Planiranje u skladu s mojim prioritetima” koji ti nudi spoj rada na tvojim uvjerenjima po pitanju vremena i metodama i tehnikama samog planiranja. U opisu ovog videa možeš vidjeti točno koje teme u programu obrađujemo i koje te lekcije u njemu čekaju, a trenutno je aktualna i akcija u sklopu koje zajedno sa programom planiranja možeš kupiti i Dnevnik planiranja za 2023. koji je neka vrsta spoja rokovnika, planera i dnevnika. To je nešto što sam kreirala upravo za vlastite potrebe, a onda i potrebe mojih klientica koje imaju velik broj privatnih i poslovnih ciljeva, ali ne znaju kako ih dosljedno ostvarivati i pritom uživati u procesu.
Sve detalje o Programu i Dnevniku možeš pronaći u opisu ovog videa, a više detalja ću slati i putem newslettera.